Význam motivů v tetování - symboly víry a náboženství

Datum 18.12.2011 Autor napsal: Barun Komentáře komentáře: 0

Seznámila jsem vás v jednom z nedávných článků s tím, jakou roli a funkci hraje tetování v oblastech víry, náboženství a spirituality. A aby to bylo kompletní, podíváme se na jednotlivé motivy, které s vírou souvisí, co znamenají, odkud se vzaly a jak se tetují. Zaměříme se především na víru křesťanskou a věci kolem ní, která je v našich končinách asi nejvíce preferovaná, na ty další se podíváme zase někdy jindy… V minulém článku jsme si vysvětlili motiv kříže a motivy, které jsou charakteristické pro východní náboženství a filozofie, proto tohle vynecháme a podíváme se rovnou na motivy katolické, takže skočíme rovnýma nohama do církevní tématiky. Někomu se to líbí, jinému nikoliv, motivy víry jsou osobní záležitostí, tedy věcí každého z nás. Je vcelku jedno, jakým směrem otočený kříž preferujete, zda ten klasický, nebo obrácený, tento článek je spíše výkladový, nikoliv tedy nábožensky zaujatý, proto slouží jako studnice základních kulturních znalostí…

Význam motivů v tetování  - symboly víry a náboženství

Růženec – pojem odvozený od latinského slova „rosarium“, které se dá překládat jako koruna z růží. Ale my jej chápeme jako křížek na nitce, nejčastěji s korálky či perličkami. Růženec je tradiční symbol katolické víry, zejména římskokatolické odnože. Spojuje modlitbu a dodává jí sílu. Každý korálek z růžence značí sérii deseti otčenášů a modliteb Ave Maria, která je známá jako dekáda. Můžeme se setkat s růžencem i na poli buddhistické víry, kde mají korálky i růženec jako takový podobnou funkci, avšak neobjevuje se zde křížek. Růženec by měl při modlitbě spojit ruce a navázat tak spojení s Bohem. Je to tedy jakýsi nástroj spojení duchovna a našeho světa v době modlitby.

Sepjaté ruce – aneb motiv, se kterým se v oblasti tetování roztrhl pytel a stává se velice moderním a žádaným motivem, který potkáte na každém kroku. Hned po motivu kříže je to nejčastější tetování ze světa věřících. Tetují se realisticky, někdy se pojí s křížkem, někdy s růženci a žalmy. Lze tento motiv spatřit také se svatozáří, srdcem nebo jako památeční motiv se jménem zesnulé osoby. Leckdy se tento výjev, původně silně náboženský, stává kýčovitým. Tento motiv je znám už z dob 15tého století, kdy se maloval na obrazy a svaté ikony, jako zesílení své víry, motiv posílení a věrné oddanosti víře. Tento význam si sepnuté ruce dochovaly dodnes, kromě toho značí dojímavé a zamyšlení hodné stránky víry.

Kristus – k tomuto motivu není moc co dodávat, ať se jedná o ukřižovaného, nebo s madonou či pouze o hlavu s trnovou korunou, jedná se o nejmocnější symbol víry, spojený s nejvlivnější postavou. Tímto motivem vyjadřujete postoj k víře, uznání a také sílu této postavy. Stejný význam má motiv Panny Marie, která je navíc ještě symbolem života, čistoty, zrození, mateřství a plodnosti. Pokud někdo nosí celou rodinu, tedy Marii s dítětem a motiv Krista, jedná se o úctu a sílu rodiny a úctu k těmto tradičním statkům. Motiv Krista, stejně jako jiných biblických postav, se tetují zejména jako velké realistické a fenomenální výjevy a velkolepé scenérie, nejčastěji vycházející z umění.

Démoni a Satan – protipólem dobra je zlo, tak je to všude, takže druhá strana nebe je peklo, ztělesnění zla ve formě samotného Satana a jeho posluhovačů. Lucifer byl původem archanděl, ale protože si jej Bůh velice oblíbil, on sám upadl do pýchy a marnivosti. Tím pádem jej postihla boží nemilost. Nakonec byl svržen z nebes, jelikož začal škodit a navádět ostatní anděly ke vzpouře a neposlušnosti. Takže je to vlastně padlý anděl, stejně jako najdeme hodně lidí, kteří jsou vlastně padlým andělem. Nemusí si tedy tento motiv tetovat lidé opačného či satanistického cítění, ale i lidé, kteří i přes svou víru padli, například díky hříšnému chování a pokleskům. Tetování démonické a satanské je dominantním motivem nejen v oblasti víry, ale i třeba v muzice a spiritismu.

Anděl – tetující se jako bytost, nebo třeba jen jako křídla či jeho atributy, také nejčastěji ve formě velkoplošného a velkolepého uměleckého tetování. Má jej celá řada náboženství, je znakem božské povahy, oddanosti ke své víře a vyjadřuje hluboký vztah k Bohu. Je to nejen posel, ale také vykonavatel Boží ochrany, ale i trestu. Tetují si jej lidé oddávající se Bohu a vyjadřující mu svou oddanost, ale také lidé, kteří si myslí, že jsou terčem trestu od Boha. Kromě toho se tento motiv používá jako motiv pro memoriály, tedy památeční tetováž, zejména ve spojení se jménem zemřelé osoby.

Holubice – nebo také symbol Ducha svatého, pokud mluvíme o víře. Jinak se jedná o uznávaný a obecně platný symbol míru. Je to symbol křtu, tedy se často pojí s datem křtu narozených dětí, nebo křtu osoby samotné, která tento motiv na sobě nosí. Mimo to je holubice známá díky tomu, že při velké potopě, kterou z Bible jistě znáte, nesla Noemově arše zprávu o tom, že našla zemi a přinesla větvičku olivy. Díky tomu je symbol naděje, což je největším a nejvýznamnějším důvodem, proč se tetuje. Kromě toho se tetuje také s trnovou korunou, jako symbol utrpení a bolesti.

Obrácený kříž – symbol související s křesťanskou vírou, ale stojící v opozici. Mylně si lidé myslí, že se jedná o motiv vyznavačů satanismu. Jedná se o symbol, který nikterak nehaní víru, ale značí, že jeho nositel neuznává církev, kostely, honosné církevní autority a celou církevní organizaci. Nejde tedy o nějaké pošlapávání víry nebo symbolu, ale o jakýsi nesouhlas s církví jako takovou. Tímto symbolem vyjadřujete nesouhlas s jednáním církve, s církevními statky a pravidly, nesouhlasíte s tím, jak církev vystupuje a k čemu se uchyluje, avšak nijak neponižujete víru nebo člověka, který věří.

Pentagram, motiv kozla – tohle už jsou motivy satanistické, tedy protipólem dobra a víry katolické. Tetují si je příznivci satanistické víry, ale i okultismu, čarodějnictví a například vyznavači pohanských kultur. Pentagram s jedním cípem vzhůru je znakem magie, symbolem přírodních sil, čar a kouzel, naopak pentagram s dvěma cípy nahoru je symbol satanova kozla, který je často v tomto motivu také zpodobněn. Tento motiv je pak považován za motiv zla samotného.

Kromě těchto motivů se setkáme s motivem nebe, ryby, nanebevzetí, s motivy otevřené Bible jako úcty k této písemnosti, dále se ale tetují i apoštolové, žalmy a jiné úryvky z Bible, atributy svatých, svaté srdce, trojice a nespočet motivů souvisejících s církví, od kostelíků po svíce. Každý svou víru vyjadřuje jinak a určitě si pro svou víru vyberete vy sami ten nejlepší symbol.

Zdroj: Vince Hemingson: Tattoo, Design Directory, A&C Black Publishers, 2008, London, GB

 

Přečteno: 36268x Sdílet: Sdílet
Komentáře ke článku napsat komentář


Komentáře mohou přidávat jen registrovaní uživatelé, registrujte se zde.


Význam motivů v tetování - symboly víry a náboženství

Inzerce
Tattoo studio

Vyberte si nejvhodnější tetovací salón ve vaší blízkosti na základě uživatelských referencí.

najdi si studio
Nejnovější videa
BUSHIDO - Zeiten ändern Dich
BUSHIDO - Zeiten ändern Dich
My Supersized Muscles Are Fake
My Supersized Muscles Are Fake
Zenska drepuje s chlapem na zadech
Zenska drepuje s chlapem na zadech
Poslední komentáře
RE: Foto ID 22175

Ano, dalo by se říct že má význam. N...

před 22 hodinami
RE: Foto ID 40281

moc pěkná práce ;)

před 3 dny
RE: Foto ID 22549

Chci se zeptat má tahle kérka nějaký...

před 8 dny
RE: Foto ID 22654

Chci se zeptat má tahle kérka nějaký...

před 8 dny
RE: Foto ID 22175

Chci se zeptat má tahle kérka nějaký...

před 8 dny
RE: Foto ID 6100

Luxus..! :)

před 10 dny
RE: Teče i po několika dnech

Nene, nemokvalo Tetování bylo úplně...

před 16 dny
RE: ! PROSÍM O POMOC !

Nejdou ti ty vzkazy otevřít.

před 16 dny