Tetování v oblasti víry, náboženství a spirituality

Datum 11.12.2011 Autor napsal: Barun Komentáře komentáře: 7

Vlivem velice moderní a progresivně se deroucí na povrch tetováže motivů víry, si často píšete o článek, ve kterém se budeme krátce touto problematikou zabývat. Nuže, vaše přání je mým rozkazem, co se mých možností týče. Podíváme se tedy společně na tetování, které souvisí s vírou, ať už to je křesťanství, islám, judaismus a tak dále. Kromě toho si povíme, jakou roli v tomto odvětví tetování hraje, jaké se zde tetují motivy a proč.

Tetování v oblasti víry, náboženství a spirituality

Než se podíváme na jednotlivé víry a náboženství, představíme si centrální motiv a tím je bezesporu kříž. Existuje ve velkém množství modifikací, jedná se o nejvíce univerzální motiv víry a spiritismu obecně. Kříž je uznávaný nejen nábožensky, ale také jako symbol naděje, motiv, který používají i ateisté. Dávno před tím, než se stal symbolem křesťanství, byl již uznávaným symbolem. Symbolizoval nesmrtelnost, plodnost, spojení mezi nebem a zemí, mezi životem a smrtí. Kromě toho se také setkáváme s významem, že čtyři ramena rovnají se čtyřem světovým stranám a čtyřem živlům. Celé dohromady se to spojuje v symbol, který značí podstatu lidského bytí. Známe zejména ten křesťanský, dále pravoslavný, kotvový, maltézský, jeruzalémský, patriarchální, řecký, ondřejský, papežský, nilský nebo křížový. Kromě toho existuje také obrácený anebo typy křížů subkulturálních.

Co se týče tetování a víry, duchovní směr, rituál a směry vedoucí k víře jsou jedním ze stavebních kamenů tetování, které právě z náboženství vyústilo. Umění tetování bylo, je a bude spojeno s vírou, rituálem a obřady. Vždy bylo symbolem, nejen ozdobou. Ačkoliv byla doba, kdy bylo tetování zakazované, svou cestu si k víře zase našlo. Dříve se ve víře tetovala hojně zvířata, kult totemismu nebo motivy vesmíru. Postupem zvířecí duchy vystřídaly motivy ochrany a začal se objevovat kříž. Víra v život a ve smrt se chtě nechtě pojila s tetováním a často bylo právě tetování propustkou do světa mrtvých a do světa, kde vede cesta k Bohu. Dnešní kult tetování vede do salonu i lidi hluboce věřící, kteří se už nespokojují jen s motivem kříže, ale chtějí citace z Bible, žalmy, znak ryby. Díky evangelické církvi se motivy náboženské staly vcelku oblíbeným žánrem v tetování a staly se vyhledávaným motivem u mladé americké generace. V Americe má náboženské tetování více než 20 procent potetované populace a tetování značící víru, se zde považuje jako skvělé řešení, jak se ke své víře veřejně hlásit. U jiných forem církve už to tak fenomenální není, křesťanství v tomto duchu dominuje. Další víry, které se hlásí k body artu, jsou například buddhismus, konfuciánství, taoismus, hinduismus, judaismus, islám, šintoismus nebo sikhismus, které mají jasně vymezené symboly, které se k tetování používají a tetováž se provádí přímo v chrámech s požehnáním.

Křesťanství – zde dominuje motiv kříže, anděla, holubice, otevřené Bible, ale i růženec, Ježíš Kristus, Panna Marie, ukřižování, trnová koruna a tak dále. V moderním tetování je top motivem holubice a na paty jí šlape motiv sepnutých rukou. Tetováním se dá navěky vyjádřit svou identitu a víru, ke které se hlásíte. V latinské Americe hrají prim motivy římskokatolické, tedy Marie, růženec, andělé nebo madona. Mimo jiné zde najdete jako jeden z top motivů nejsvětější srdce, které se pomalu dostává i do evropské tetováže. Poutníci zase volí cestu nápisů a často si tetují datum své cesty, například na pouť vykonanou do Jeruzaléma. Datum se často doplňuje o motiv sv. Jiří, motiv madony či piety.

Islám – ačkoliv Korán zakazuje tetování, překlad není tak jednoznačný. Verše říkají, že hříšník bude podle značky své poznán. Pokud chápeme značky na kůži jako tetování, mohlo by to tak být. Ale zase na druhou stranu, muslimové byli od nepaměti známí tím, že si nechávali tetovat značky, když vykonali poutě do Mediny nebo Mekky. Avšak mělo to své úskalí, neboť pokud si muslim přál vstoupit do ráje, bylo mu tetování velkou překážkou. Tetovaní prostě do ráje nesmí a jediné, jak se tam dostat, je vykoupit se, a to silou ohně. Projít zkouškou ohněm, který vás od tetování očistí. Pokud jde o motivy, tetuje se měsíc a hvězda, verše z Koránu, arabskou kaligrafií dělané. Kromě toho se zde tetují i motivy zapůjčené z křesťanské víry, jako démoni, andělé, ale i milenci Adam a Eva včetně motivu jablka.

Buddhismus – náboženství všem známé, kde dominuje motiv Buddhy, což je každému asi jasné. Buddha ve všech svých možných podobách, barevný, zlatý, starý, mladý, meze se nekladou. Avšak sám Buddha ikony neuznával a žádal věřící, aby se jich vzdali, odpoutali se od materiálního znázornění. Proto se zprvu Buddha netetoval, nekreslil a nijak neukazoval, ale objevovali se motivy s ním spojené. Takže se setkáváme s motivem stromu, který naleznete pod názvem „bódhi“, dále pak kolo Dharmy, lotos nebo lotosové okvětí, mandaly, nápisy „óm“ nebo motivy slunce a božské záře. Buddha samotný se objevil až mnohem později vlivem moderních kultur. V Thajsku naleznete největší tattoo festival světa, kde se v klášteře Wat Bang Phra tetuje a potetuje vás sám kněží. Pokud si opatříte takovýto suvenýr, bude vás chránit proti bolestem, dodá vám sílu a kromě toho funguje jako magický amulet a je jedno, jaký symbol z této víry zvolíte.

Hinduismus – ornamentální tetování, které vzešlo ze známé henny, která zdobila a dodnes zdobí nohy a ruce žen a nevěst. Historie tetování brahmánů, tedy Indů, kteří spadají do nejvyšší kasty, sahá do dob mytických. Tetovalo se na čelo, odtud známá tečka, dále pak na ruce, tváře, hrudník, a to zejména motiv složený z čar a koleček. Kdo byl tetován, ukazoval, že je z vysoké kasty a z lepší společnosti. Bengálci se zase naopak nechávali tetovat proto, aby až zemřou, poznali je jejich předkové a příbuzní, až se k nim dostanou na onom světě a přijali je mezi sebe. A co se víry týče, tetované kněžky nosili duchovní znaky a symboly, zejména na prsou a ramenou, které jsou motivem ženské sexuality. Místo, které je sexuálním symbolem a je opatřeno tetováním, by mělo být oproštěno od chtíče a tetování přinese tělu i duši spásu.

  

Judaismus – v tetování judaistické víry je králem motivů hexagram, symbol židovské identity. Hexagram v sobě pojí svět duchovní, svět materiální a svět bytí. Šesticípá hvězda, také zvaná jako Davidova, se tetuje ve všech možných verzích, od malé přes veliké, obyčejné a základní nebo zdobené. Kromě názvu Davidova hvězda se také setkáme s názvem pečeť krále Šalamouna nebo Hvězda Stvořitelova, kde tento název panuje zejména v kabale. Šest hrotů hvězdy je šest dní v týdnu, střed hvězdy, tedy prázdný prostor mezi dny, je prostor pro Sabat. Kromě tetování se tato hvězda objevovala za druhé světové války a po jejím skončení se stala součástí vlajky Izraele. Kromě hvězdy nemá židovská víra jiné mocné symboly, které by se hojně tetovali.

Kromě výše vypsaných zásadních druhů náboženství, kde tetování hraje významnou roli, se s ním ale setkáme vlastně v jakémkoliv jiném a dalším druhu víry, stejně jako potkáváme tetováž v subkulturách. Jde o to ukázat svou věrnost a to, že patříte k něčemu a něco vyznáváte. Další silné církve nebo spiritualistické skupiny, hojně si libující v tetování jsou například satanisté, kde dominuje motiv obráceného kříže, kozla, Satana nebo pentagramu, další je třeba koptská víra, kde se zprvu tetovali jen kněží, kteří si motivy připravovali na dřevěné špalíčky, aby se dal motiv jen obtiskovat a poté tetovat. Šlo hlavně o motiv malého křížku, který se poté stal i jakousi atrakcí a tetoval se na trzích a ve stáncích. Kromě toho se pak tetovalo v rámci poutí a za splnění modliteb. Máte i vy na sobě symbol Vaší víry, popřípadě proč? Dejte vědět…

Zdroj: Vince Hemingson: Tattoo, Design Directory, A&C Black Publishers, 2008, London, GB

Přečteno: 24476x Sdílet: Sdílet
Komentáře ke článku napsat komentář
Uživatel
uživatel: ihla reagovat 15.12.2011. 12:28

osobne sa venujem tetovaniu harmonizačných obrázkov pripravených na mieru ....

Uživatel
uživatel: konvass reagovat 12.12.2011. 19:17

Chtělo by to i nějaké ty pohanské symboly Wink

Uživatel
uživatel: hadraplan221 reagovat 12.12.2011. 20:44

souhlasim s tebou bylo by to fajn... uz jen proto ze se spousta lidi k tomuhle vraci ale pozor neplest pohana s neznabohem :D Wink

Uživatel
uživatel: tucoOi reagovat 15.12.2011. 17:11

konvass: suhlasím uz som par krat rozmýšlal nad vytetovaním pohanských symbolov, akurat je škoda že vela ludi v tom vidi niečo ine,, aj ked pre mna to nema ziadny politicky vyznam a nemam rad ked sa to s tym spojuje

Uživatel
uživatel: konvass reagovat 28.12.2011. 12:37

tucoOi: taky v tom nevidím žádný politický význam ale chtěl bych prostě jen vidět více tetování ze slovanské, germánské a jiné mytologie jsou to bezva motivy Wink

Uživatel
uživatel: Neznámý uživatel reagovat 05.01.2012. 15:48

To je pravda že veľa ludí v tom vidí niečo iné a má skreslené informácie( čo je škoda lebo veľa "pohan." symbolov je nádherných ).. ja sama mam "pohanský" symbol a niekedy mi už lezie na nervy otázky ludí a ty si satanista prípadne čo ma totalne dorazilo ty si židovka? kto vie či by ma tým otravovali kebyže mám kríž vytetovaný.

Uživatel
uživatel: Barun reagovat 12.12.2011. 18:49

A abychom navázali, tak významy jednotlivých motivů ze světa víry a náboženství vám naservírujeme hned další pondělí...Komentáře mohou přidávat jen registrovaní uživatelé, registrujte se zde.


Tetování v oblasti víry, náboženství a spirituality

Inzerce
Tattoo studio

Vyberte si nejvhodnější tetovací salón ve vaší blízkosti na základě uživatelských referencí.

najdi si studio
Nejnovější videa
BUSHIDO - Zeiten ändern Dich
BUSHIDO - Zeiten ändern Dich
My Supersized Muscles Are Fake
My Supersized Muscles Are Fake
Zenska drepuje s chlapem na zadech
Zenska drepuje s chlapem na zadech
Poslední komentáře
RE: Foto ID 22549

Chci se zeptat má tahle kérka nějaký...

před 3 dny
RE: Foto ID 22654

Chci se zeptat má tahle kérka nějaký...

před 3 dny
RE: Foto ID 22175

Chci se zeptat má tahle kérka nějaký...

před 3 dny
RE: Foto ID 6100

Luxus..! :)

před 5 dny
RE: Teče i po několika dnech

Nene, nemokvalo Tetování bylo úplně...

před 10 dny
RE: ! PROSÍM O POMOC !

Nejdou ti ty vzkazy otevřít.

před 10 dny
RE: Teče i po několika dnech

tetování ti na tom místě zřejmě &q...

před 10 dny
RE: Portrét

Díky za doporučení, souhlas, krásná ...

před 19 dny