Význam motivů v tetování – bájné, pohádkové a nelidské bytosti

Datum 21.11.2011 Autor napsal: Barun Komentáře komentáře: 5

Abychom trochu odbočili od říše zvířat, do které jsme před nějakou dobou zabředli, uděláme si odbočku někam, kde budeme stát na pomezí mezi bytostí zvířecí, lidskou a nadpřirozenou. Podíváme se na Amory, Cheruby, čínského lvího psa, smrtky, draky a tak dále… Podobný článek už tu byl, zaměřený na mytologii, tedy na víly, skřítky a jednorožce. Nyní v těchto postavách a tvorech pokračujeme, abych vás o tento důležitý mezník ve světě tetování neochudila…

Význam motivů v tetování – bájné, pohádkové a nelidské bytosti

Amor – většinou znázorněn jako malý andílek s dětským tělem i obličejem, doplněný o luk a šíp, aby vás mohl zasáhnout. Je to motiv hojně vyhledávaný ženskou částí populace, tetuje se jako obrys, barevně, realisticky, karikaturně a tak dále, často v drobnějším provedení. Zpravidla jde o chlapce a často také mívá zavázané oči šátkem, to aby se dalo najevo, že láska je slepá. Pokud vlastníte Amora s šátkem přes oči, jste zastáncem toho, že láska si nevybírá, je slepá a nikdy nevíte, koho, kdy a kde zasáhne. Amor, nebo také Kupid, je symbolem boha erotiky, lásky erotické a rozverné. V římské mytologii nese jméno Amor, v Řecku jej známe pod názvem Eros. Koho střelí, v tom probudí lásku. Takže pokud jej nosíte znázorněného, jak se chystá vystřelit, dáváte najevo, že na tu pravou lásku stále čekáte, pokud jste zasaženi a Amor vystřelil, svou životní právě prožíváte. Tetuje se ale také Amor přeškrtnutý, se svázanýma rukama a jinak podobě uvězněný a znegovaný, aby vás nemohl zasáhnout. Tím dává vaše tetování najevo, že na lásku nevěříte a že o ni nestojíte. Ačkoliv jde o andílka, nepojí se k náboženství ani víře, jde prostě jen o posla lásky a tetování znamená také jen a pouze lásku, odkaz na lásku a poselství lásky, na vás je jen jak Amora ztvárníte. Nejvýznamnější je v symbolice památky na opravdovou lásku.

Cherub – nebo také cherubín, je bytost nápadně podobná Amoru. Jedná se o malého andílka, může to být chlapec, dívka i mimino, nejčastěji se znázorňuje na obláčku. Jedná se o jemný a křehký motiv, kdy malý Cherub pospává na obláčcích, nebo například doplněn o housličky či trumpetku nebo jiný nástroj, slastně vyhrává. Tato andělská bytost vychází už ze Starého zákona a najdete ji i v Tóře. Toto okřídlené malé dítě je starší než Bible, než lidstvo a než veškeré mýty a legendy a jejich role je posel nebo průvodce. Motiv se tedy nepojí s láskou a nepleťme si jej s Amorem. Cherub je průvodce po životě, svou hudbou nás provází a svými křídly nás dovede přenášet přes strasti a pasti života. Pokud hledáte motiv průvodce, je to pro vás to pravé. Dále je poslem dobra. Je nositelem lásky k umění a v renesanci byl často zpodobňován. Dnes se používá také jako památeční tetování, často například při smrti milované osoby, zejména dětí, a pojí se například se jmény nebo s citáty.

Čínský lví pes – jedinečný motiv asijské tetováže, plnící hrudník, záda i rukávy lidí, kteří zasvětili svou kůži právě východním motivům. Abych vám jej popsala, musím zapojit velkou dávku pozorovacích schopností, ale určitě to zvládneme. Jedná se o zvíře, které tělem připomíná lva, silné čtyři končetiny zakončené mohutnou tlapou a ostrými drápy, s lví hřívou a mocnou náprsenkou, avšak s jakousi polo psí a polo lví hlavou. Tento motiv se často pojí s gejšou či se ztvárňuje jen hlava. Už více než 2000 let je čínský lví pes hlídačem, který střeží vchody do buddhistických chrámů a významných budov od paláců po úřady. V Číně se před domy instalují kamenné sochy čínského lvího psa, který se také často označuje jako nebeský pes, pes Fu nebo Buddhův pes. Kromě toho, že je tato bytost symbolem ochrany a vznešeného střežení, je to také mocný symbol štěstí, podobně jako kapr koi a říká se mu pes štěstí, slouží tedy jako talisman, podobně jako u nás podkova, kominík nebo čtyřlístek. Tento lví pes ztělesňuje strážce skromného i honosného majetku, navíc se v něm spojují vlastnosti lva, jako je autorita, síla, respekt, ušlechtilost, mocný duch, hrdost a spravedlivé rozhodování. Pes jako ochránce domácího štěstí a jedno z nejuznávanějších domácích zvířat zase navozuje pocit domácí pohody. Tento motiv, pokud má silné zuby a drápy, v sobě také skrývá démona, kterého v sobě nositel uvěznil a začal tak poklidný život.

Smrtka, La Muerte - motiv smrtky, ať už máme na mysli tu naší evropskou, tedy dámu s kosou v černém pláštíku nebo tu mexickou, neboli krásku ve flamenco šatech s mrtvolným make upem, vždy se jedná o prostý motiv smrti. Ta naše je motivem negativním, naopak Viva La Muerte je motivem, který ukazuje smrt jako krásnou, nemorbidní a pozitivní, neboť to není konec, to není nic zlého a špatného. Naše smrtka je motivem spíše vyhledávaným muži, metalové kapely či motorkářské gangy tento motiv nezřídka vyhledávají. Naopak La Muerte je jakási smrt křehká, smrt se šarmem hodná žen. Se smrtí se pojí lebky, které ukazují smrtelnosti lidí ale také trvání jejich ostatků. Jelikož je to jeden z nejoblíbenějších motivů, dostane lebka samostatnou kapitolu ve článcích o top tetováních.

Drak – poslední, na co se dnes podíváme. Drak se pojí s tetováním, asi tak jako strojek a barvy samotné, ať už tetujeme draka evropského z heraldiky a dob rytířských, draka barevného pohádkového, draka černobílého, tribalového, čínského, japonského nebo jakéhokoliv jiného, vždy jsou to motivy hodné obdivu. Drak se tetuje všude, ve všech zemích, na všechna místa na těle, od celých zad přes stehna, boky, ruce, břicha, lýtka a tak dále a tak dále od draků obrovských a děsivých po dráčky malé a roztomilé. Draci jsou vlivný motiv z japonské a čínské mytologie, který představuje 4 elementy a 4 světové strany. Jsou symbolem moci nadpřirozené, ale i císařské a světské. Hrají velkou roli v legendách a v Číně jsou považováni za dávné předky, neboť lidé věří, že právě z draků vzešli. Mnoho lidí v historii tvrdilo, že jsou synové a dcery nesmrtelných a mocných draků. Pokud si jej vytetujete, získáte silného spojence, dračí ochranu a moc. Schopnost draků přivolat bouřky a deště se tetuje jako drak ve vlnách s perlou v ústech. Právě tato perla hraje i v tetování velkou roli, stala se totiž motivem čisté mysli vlivného člověka a také správnosti jeho rozhodnutí a rozkazů. Dračí perla je pravda všech pravd. Drak je také symbol odhánění zlých duchů z vaší mysli a od bran vašeho domu, chrání vás před negativním vlivem, pomluvou či jiným zlým slovem, které míří na vaší osobu. Na západě světa zase drak evokuje zlo, ničení a zkázu, jelikož jej známe jako útočníka na středověké vesnice a ničitele. Dnes tomu ale tak není a drak v tetování značí ušlechtilost, magii, schopnost chránit sebe a svůj rod, proměnit se v dravce a zároveň v jemnost a lásku, ukazuje sílu, nezdolnost, věrnost a schopnost vymanit se ze světa šedi do světa snového a fantastického.

 

V dalším díle se opět spustíme do říše fauny, podíváme se do vod a moří a představíme si významy motivů s tématikou ryb! Bude žralok, kladivoun, delfíni, ale i koi kapr, úhoř, piraně, hvězdice a vše, co vás ve vodě může, ale také nemusí potkat a co hojně nosíte na svém těle…

Zdroj: Vince Hemingson: Tattoo, Design Directory, A&C Black Publishers, 2008, London, GB

Přečteno: 30662x Sdílet: Sdílet
Komentáře ke článku napsat komentář
Uživatel
uživatel: Luciano reagovat 28.12.2011. 23:07

Presne , at zijou drackove Cool

Uživatel
uživatel: Neznámý uživatel reagovat 28.12.2011. 23:05

At zijou drakove :-))) Twisted

Uživatel
uživatel: vampire.5 reagovat 09.12.2011. 12:42

neco na tom bude, hlavne smrtka drak me zaujali. Twisted

Uživatel
uživatel: Mario88 reagovat 22.11.2011. 11:47

pěkný čtení. těšim se na ryby.

Uživatel
uživatel: palo reagovat 21.11.2011. 18:18

super članek Lol Lol TwistedKomentáře mohou přidávat jen registrovaní uživatelé, registrujte se zde.


Význam motivů v tetování – bájné, pohádkové a nelidské bytosti

Inzerce
Tattoo studio

Vyberte si nejvhodnější tetovací salón ve vaší blízkosti na základě uživatelských referencí.

najdi si studio
Nejnovější videa
BUSHIDO - Zeiten ändern Dich
BUSHIDO - Zeiten ändern Dich
My Supersized Muscles Are Fake
My Supersized Muscles Are Fake
Zenska drepuje s chlapem na zadech
Zenska drepuje s chlapem na zadech
Poslední komentáře
RE: Foto ID 22549

Chci se zeptat má tahle kérka nějaký...

před 2 dny
RE: Foto ID 22654

Chci se zeptat má tahle kérka nějaký...

před 2 dny
RE: Foto ID 22175

Chci se zeptat má tahle kérka nějaký...

před 2 dny
RE: Foto ID 6100

Luxus..! :)

před 4 dny
RE: Teče i po několika dnech

Nene, nemokvalo Tetování bylo úplně...

před 9 dny
RE: ! PROSÍM O POMOC !

Nejdou ti ty vzkazy otevřít.

před 9 dny
RE: Teče i po několika dnech

tetování ti na tom místě zřejmě &q...

před 10 dny
RE: Portrét

Díky za doporučení, souhlas, krásná ...

před 18 dny